Щитовидната жлеза прилича на красива пеперуда с крилца, наместила се в гърлото ни, зад гръкляна. Нейната любима храна е йодът, а със своята зърниста повърхност тя напомня на малина или ягода.Йодът е микроелемент, който участва в синтеза на хормоните на щитовидната жлеза и чрез тях - във всички обменни процеси в организма.Набавя се основно чрез храната и питейната вода. Когато организмът приема недостатъчно количество йод с храната, щитовидната жлеза полага огромни усилия да компенсира ниското съдържание на йод в диетата, за да осигури достатъчен синтез на хормони. Тези усилия да захване малкото йод, водят до нейното увеличение, което се забелязва като подутина в предната долна част на шията известно като "гуша". Основната роля на йода е участието му в образуването на хормони от щитовидната - жлеза- трийодтиронин и тироксин. В организма на човека те играят значителна роля във всички органи и тъкани. Толкова са важни, че някои учени ги наричат "диригенти на организма".Те контролират обмяната на веществата, регулират дейността и развитието на мозъка, нервната система, половите и млечните жлези. И което е най-важно- за растежа и развитието на бебето! При недостиг на йод в храната се затормозява функцията на щитовидната жлеза, забавя се скоростта на обмяната на веществата и човек започва да пълнее. В организма на здрав човек се съдържа около 15-20 мг йод, от които 70-80% се намират в щитовидната жлеза. Дневната нужда за възрастен човек е 150-200 мкг. Отработеният йод и неговите излишъци се извеждат до 90% с бъбреците. Отсъствието на запаси от този елемент в организма прави необходимо ежедневното му приемане. През 1983 г. Световната Здравна Организация прие термина йодно-дефицитни заболявания. Диапазонът на техните проявления е достатъчно широк. И така забелязвате ли в себе си: • понижено настроение • сънливост • слабост и вялост • липса на апетит • зиморничавост, изстиване на крайниците • забравяте • пристъпи на необяснима мъка и депресия • влошаване на паметта и вниманието • чести главоболия • повишено кръвно налягане (долната граница) • аритмии (трудно поддаващи се на лечение) • понижено ниво на хемогоблина в кръвта, не поддаващо се на лечение с желязо • чести инфекциозни и простудни заболявания • болки и слабост в ръцете • стягане в областта на гърлото • отоци около очите и общи оттоци при нормални анализи на бъбреците
За жените недостигът на йод води до нарушения на менструалния цикъл, безплодие, мастопатии, раздразнения и напукване на зърната на гърдите,оредяване на косата на темето,суха кожа и чупливи нокти.
Има много заболявания, свързани с йодната недостатъчност, които влияят на ръста и развитието на организма. Липсата на хормони на щитовидната жлеза в плода при бременната и в ранна детска възраст могат да доведат до необратимо нарушение на умственото развитие. В йододефицитните райони при жените се нарушава репродуктивната функция, увеличава се и количеството на мъртвородени бебета. Липсата на йод в организма може да окаже влияние и върху работата на жизнено важни органи и да доведе до спиране на физическото развитие. Диапазонът на йододефицитени заболявания е доста голям и зависи от периода на живот, в който се развива заболяването. Очевидно е, че най-неблагоприятни последствия възникват в ранните етапи от развитие, започвайки с вътреутробъчното развитие и завършвайки с възрастта на полово съзряване.Освен споменатите форми на умствено забавяне, дефицитът на йод предполага и намаляване на интелектуалния потенциал. Изследвания, направени през последните години в различни страни по света, доказаха, че умственото развитие на населението, живеещо в региони с йоден дефицит, е по-ниско, отколкото в районите без липсата на веществото. 72% от младите хора на възраст от 30-35 години, родени при липса на йод, са имали показатели за умствено развитие по-ниско от 70%. Повече от 80% от децата в районите с умерен йоден дефицит имат една или друга степен на недостатъчност на основни познавателни функции, при това до голяма степен страдат от невъзможност за възприятие. Дефицитът на йод води и до забавяне на формирането на основни познавателни функции в критични възрастови периоди.
Това е особено критично в ранните етапи на бременността, когато мозъчните клетки на плода са чувствителни на липса на йод. Тогава могат да възникнат различни нарушения в развитието, от много тежки и фатални до по-леки, които обаче остават за цял живот. През първите 12 седмици зародишът получава от майката тиреоидните хормони и едва в четвъртия месец у него се появява собствена жлеза. Така на майката и е необходимо да приема йод за двама. Трябва да се помни, че пренебрежението към този прост съвет може да доведе до необратимо снижение на умственото развитие, дори до кретенизъм на плода. Умереният дефицит на йод може да се отрази на слуха на детето, зрителната памет и речта. Такива деца боледуват често, развиват се лошо, ревливи са и са неуравновесени. Недостигът на йод в храната се проявява с ниска интелектуална мотивация и неспособност към обучение.Деца, родени от майки в райони с тежък йоден дефицит могат да се родят кретени, или в по-добрия случай - с различна степен на забавено физическо и интелектуално развитие. Те имат забавен растеж, не могат да проходят и проговорят навреме. Такива деца са с недобре развита имунна система и боледуват по-често от инфекции, които могат да завършат фатално.
По данни на световната здравна организация дневните нужди от йод са следните:
• 50 мкг - деца до 1 г.
• 90 мкг - от 2 до 6 г.
• 120 мкг - от 7 до 12 г.
• 150 мкг - над 12 г. и възрастни
• 200 - 300 мкг - бременни и кърмачки
Установено е, че съществуват огромни територии на земното кълбо, наречени "ендемични", които са бедни на йод. Най-често това са планинските и полупланински райони, в които почвите вследствие на продължителна ерозия са обеднели на този микроелемент. Особено бедни на йод са високите планини, които са били покрити с ледници и при продължителното им топене, йодът е бил отмит или се е изпарил, без да може да се просмуче в по-дълбоките слоеве на почвата. В "ендемичните" райони не само хората страдат от недостиг на този елемент, но също и селскостопанските животни, при които ниското съдържание на йод в храната се отразява на местно произвежданите хранителни продукти от животински произход, като мляко и месо, но също и на растителната продукция, използвана за храна на хора и селскостопански животни - зърнени храни, плодове и зеленчуци, фуражи.
Както виждате в нашия живот не може да се мине без допълнителен прием на добавки с йод. Особено това важи за жителите на селските райони - едва ли при тях присъства на трапезата редовно морски продукти и водорасли. Макар,че йод има освен в мазните риби/сардина,скумрия,сьомга/ и морски продукти,също така и в зелените тъмнолистни зеленчуци,репичките,орехите. Фактите са си факти, нивото на умствено развитие в селските райони е с 10-15% по-ниско, от това в градовете. Могат да ви кажат,че профилактиката с йодирана сол е добро средство в този случай.! Добре, нека кажем няколко думи за солта. Трябва да се има предвид, че йодът от нея се изпарява за 3-4 месеца. При термична обработка и нагряване изчезва. И трето - невъзможно е дори приблизително да се дозира йодът с нея.Ето защо е необходимо йодираната сол да се съхранява в затворени съдове и солта да се добавя в края на топлинната преработка на ястията. Ако въобще използвате, но аз не бих разчитала много на този вид профилактика. Особено ако сте с високо кръвно или по други причини е необходимо да внимавате с употребата на сол,пък била тя и йодирана.Има вариант да използвате естествената такава от природата,в която има и йод освен останалите 83 микроелемента и минерала - а именно Хималайска кристална сол.
Темата за здравословното и балансирано хранене не е нова, но е ключова при поддържане на здравето на щитовидната жлеза. За нормалната и функция е важно не само нивото на йод в организма, но и на другите микроелементи като калций, фосфор и желязо. Не на последно място е ролята на витамините. Затова непременно включвайте в менюто си плодове, зеленчуци, млечни продукти.
Морска енергия е супер храна,която поднася в капсули най-доброто от водния свят: комбинация на червени, кафяви и зелени морски водорасли, съчетани със синьозелените микроводорасли AFA - в същността си фитопланктон и най-старият обитател на земята. Естествено е фирма, която се казва АкваСорс (воден източник) да има продукт от най-изявените представители на огромното семейство водорасли. Морските водорасли са многоклетъчни, растящи във всички океани и морета. За създаването на продукта „Морска енергия” са подбрани само диви култури, съответстващи на високите стандарти за чистота, екологичност, опазване и ненакърнимост на природата. Червените водорасли от семейство коралови са от дъното от доказано чист район в Атлантическия океан. Изключителен източник на лесноусвоим калций и още 74 минерала. Зелените водорасли,съдържащи бетакаротин, са огрети от слънцето в богатите на минерали защитени морски води край Австралия,а кафявите/отличен богат източник на йод/ са събирани между необитаемите острови на Северния ледовит океан, далече след Лапландия.
При сравнение върху грам сухо вещество с други култури и храни, или 3 капсули „Морска енергия” предоставят:
Всички болести идват от нервите… Щитовидната жлеза взема активно участие не само при регулиране обмяната на веществата, но и в работата на нервната система. Затова продължителният стрес е един от главните и врагове. В отговор на стреса тя произвежда прекомерно количество тироксин, което предизвиква появата на тахикардия и други симптоми на хипертиреоидизъм. Често продължителни стрес допринася за поява на тиреотоксикоза – хиперфункцията на щитовидната жлеза. Затова максимата „Всички болести идват от нервите” е абсолютно вярна по отношение на проблемното функциониране на тази жлеза. Ако животът ви е наситен с поводи за безпокойство, не пренебрегвайте всимки начини за отпускане като разходките,йога,медитации, спа-процедурите, пътешествията, приема на леки успокояващи на билкова основа, билковия чай, ароматерапията.Взимайте синьо - зелени микроводорасли АФА /прочетете статията в блога - Не на стреса .../..... Най-общо казано – поддържайте баланса между стреса и спокойствието с помощта на приятни за вас средства.
При сравнение върху грам сухо вещество с други култури и храни, или 3 капсули „Морска енергия” предоставят:
- Най-богатият растителен източник на витамин В12
- Най-богатият познат източник на хлорофил
- Най-богатият източник на желязо – 200 пъти повече от цвеклото
- 100 пъти повече йод, от който и да е земен зеленчук
- 14 пъти повече калций от кравето мляко
- 200 пъти повече бетакаротин от морковите
- Пълноценен лесноусвоим протеин
- Пълноценна усвоима гама минерали
- Витамини – особено витамин С и витамин В групата
- Мощни антиоксиданти – бета и каротеноиди:
- Фикоцианин – рядък пигмент с подчертано протективни качества
- Есенциални мастни киселини – омега-3, омега-6, омега-9 и не само тях
- Полизахариди
- Активни ензими
- Нуклеинови киселини
Всички болести идват от нервите… Щитовидната жлеза взема активно участие не само при регулиране обмяната на веществата, но и в работата на нервната система. Затова продължителният стрес е един от главните и врагове. В отговор на стреса тя произвежда прекомерно количество тироксин, което предизвиква появата на тахикардия и други симптоми на хипертиреоидизъм. Често продължителни стрес допринася за поява на тиреотоксикоза – хиперфункцията на щитовидната жлеза. Затова максимата „Всички болести идват от нервите” е абсолютно вярна по отношение на проблемното функциониране на тази жлеза. Ако животът ви е наситен с поводи за безпокойство, не пренебрегвайте всимки начини за отпускане като разходките,йога,медитации, спа-процедурите, пътешествията, приема на леки успокояващи на билкова основа, билковия чай, ароматерапията.Взимайте синьо - зелени микроводорасли АФА /прочетете статията в блога - Не на стреса .../..... Най-общо казано – поддържайте баланса между стреса и спокойствието с помощта на приятни за вас средства.
Няма коментари:
Публикуване на коментар